Gen

«Егоїстичний ген»: віруючим краще проходити повз

Популяризація науки – справа важка і невдячна. Написати доступною й зрозумілою мовою науковий трактат із викладенням фундаментальних ідей та теорій вдається не кожному. Не достатньо бути генієм у своїй справі, треба ще зуміти донести свої теорії до мас. На щастя, Річард Докінз один із небагатьох винятків. Його науково-популярні книжки про еволюційну біологію стають бестселерами та постійно перевидаються. «Егоїстичний ген» – найперша та найвідоміша з них.

У книзі вчений послідовно дотепно і зрозуміло викладає теорію геоцентричної еволюції. Будь-яке твердження підкріплюється фактами спостереження за світом тварин, комп’ютерними моделями та математичними розрахунками. Жодна із висловлених ідей не залишається бездоказовою, тому важко не пристати на бік саме цієї теорії.

Деякі твердження книги, а саме «запрограмованість» поведінки, можуть викликати протиріччя серед читачів. Проте сам автор стверджує, що люди вже давно навчились протистояти своїм інстинктам, і саме цим ми відрізняємося від тварин. Як приклад, Докінз наводить інстинкт розмноження, який вже давно не керує людством, яке винайшло контрацепцію.

Вчений, як гуманіст, доводить, що попри закладені в нас генами жорстокість та егоїзм, люди можуть і повинні бути більш альтруїстичними.

Окрім еволюції біологічної, вчений стверджує, що існує ще й еволюція культурна, одиницями природного добору якої є «меми». Після публікації книги на базі цієї ідеї навіть виникла нова дисципліна – меметика.

Варто зазначити ще один суперечливий момент. Докінз широко відомий як переконаний атеїст та непримиримий критик релігії. Хоча в «Егоїстичному гені» коментарі щодо безглуздості та непотрібності релігії трапляються рідко, книга отримала несхвальні відгуки від релігійних людей. Полеміка, яку вчений вже багато років веде з представниками католицизму та інших конфесій, втілилась у бестселері 2006 року «Ілюзія бога».

«Проблема трьох тіл»: зустріч із позаземними цивілізаціями по-китайськи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *