Fortress 2458087 1920

Квітка на камені

Коли вам говорять про Західну Україну, яке місто першим спадає на думку? Однозначно, це Львів. Що ж іще? Напевне, Тернопіль, Івано-Франківськ. І мало хто згадає про Кам’янець-Подільський. Його ще знають як Квітку на камені. Так його назвала українська поетеса Леся Українка. Місто зберегло дух Середньовіччя, кожна споруда, кожен камінчик дихають історією.

Згідно з легендами, все почалося з оленя. Кілька століть тому молоді князі Коріатовичі погналися за великим оленем і опинилися на півострові. За однією із легенд, роги оленя сяяли золотом, а копита – сріблом. За іншою – олень заговорив до князя людським голосом і сказав, що тут буде величне місто, яке прославиться на віки. То було ідеальне місце для поселення, адже потрапити туди можна було лише по вузькому перешийку. Круті схили каньйону річки Смотрич були ідеальним захистом від ворожих нападів. Річка ж отримала свою назву від слова «смотреть», адже вода в ній було прозорою.

Європою наввипередки

Протягом багатьох століть у Кам’янці-Подільському проживали українці, поляки, вірмени, турки, литовці, росіяни і євреї, і тому його ще називають містом семи культур. Завдяки цьому в архітектурі Старого Міста відображені звичаї, традиції, культура та вірування цих народів.

Напевно, хтось чув про колону Траяна в Римі. Проте, мало хто знає, як пов’язані давня архітектурна пам’ятка і Кам’янець-Подільський. Вважається, що саме Замковий міст Кам’янця зображений на колоні, бо подібних мостів у Європі не було знайдено.

А що спільного у Мігеля де Сервантеса Сааведри і Кам’янця-Подільського? Як з’ясувалося, саме монахи Ордену Святої Трійці, які заснували Тринітарський костел у Кам’янці-Подільському, викупили автора «Дон Кіхота» із турецького полону за великі на той час кошти.

Тринітарський костел Св. Трійці у Кам’янці-Подільському. Фото: http://igormelika.com.ua

Із Кам’янцем пов’язано багато легенд і не тільки про його заснування. Одна з них розповідає про те, як у першій половині XVII ст. турецький султан Осман відмовився брати фортецю. Побачивши кам’яну твердиню, він запитав: «Хто збудував цю фортецю?». «Сам Аллах!» – пролунало у відповідь. «Тоді хай сам Аллах її і бере!» – відповів султан і відвів своє багатотисячне військо від стін замку.

У Старому Місті знаходиться костел Петра і Павла, вхід до якого проходить через Тріумфальну арку. Її ще називають Аркою Бажань. За легендою, сама Софія де Вітте, на честь якої був створений парк «Софіївка» в Умані, загадала під аркою бути багатою і знаменитою.

Цей костел знаменитий також і тим, що це єдиний у світі католицький храм із мусульманським мінаретом. А все це через тривале панування турків у місті. Також в костелі знаходиться найстаріших орган в Україні.

У Кам’янець неможливо не закохатися. Сюди варто навідатися, щоб не поспішаючи насолодитися мощеними вуличками, прекрасними краєвидами, витонченою архітектурою та вечірнім освітленням Старого Замку.

Захоплення, яке стало основною діяльністю. Подорожі, які стали щоденністю

Nadia Kopalko

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *