Likbez

«LIKБЕЗ. Історичний фронт»: крізь терни до зірок

Про необхідність розвінчання історичних міфів та протистояння інформаційній війні й досі говорять багато, але мало хто знає про існування Громадського просвітницького проекту «LIKБЕЗ. Історичний фронт», ініційований українськими істориками.

16 березня відбулася відкрита лекція історика, етносоціолога, публіциста та літератора Кирила Галушка на тему «Творення історичних наративів в засобах масової інформації». Місцем проведення заходу було обрано ЧНУ ім. Петра Могили.

«Проект утворився навесні 2014 року, у складний та суперечливий для України час, коли люди, як ніколи, зрозуміли, що історія – це важливо. Ми – вільна асоціація вільних індивідів», ‒ стверджує пан Кирило.

Метою «LIKБЕЗ. Історичний фронт» є популяризація історії України у найрізноманітніших форматах, оскільки саме адекватне бачення минулого є підставою української ідентичності та запорукою єдності країни. Початковою мотивацією для створення проекту стала інформаційна протидія російській пропаганді, в якій історична риторика займає дуже вагоме місце.

«Зараз на окупованих територіях воюють не танки і солдати, воюють між собою історичні переконання щодо минулого», ‒ зазначає  історик.

Загалом у діяльності проекту взяло участь більше 50 істориків та чимало громадських активістів і волонтерів. Але основа проекту – близько 10 людей з Києва, які на волонтерських засадах започаткували LikБез і витягували його протягом першого року існування.

«Говорили, що це абсолютно ідеологічний проект, що працюємо на Росію. Нас почали лаяти за непатріотизм, бо ми стали розвінчувати міфи про праукрів, які викопали Чорне море й насипали Кавказькі гори, берегинь, вишиванки і наступили на святе – шаровари козаків. Так, вони носили шаровари, але лише останні 50 років існування Запорізької Січі», ‒ розповідає Кирило Галушко.

Окрім сайту, історики проводять відкриті лекції для всіх, хто хоч трохи цікавиться історією. В українців викликає інтерес побут пращурів, наприклад, лекції «Жінки і кохання Івана Мазепи» та «Життя та котики Михайла Грушевського» зібрали найбільше слухачів за увесь досвід публічних виступів.

Ексклюзивним результатом роботи проекту є перша популярна історія України у 10 томах (серія «Історія без цензури»), створена протягом року у співпраці з видавництвом «Клуб сімейного дозвілля». Загальний наклад перевищив 120 тисяч, що стало показником величезного суспільного інтересу до історичної проблематики.

Пан Кирило наголосив на тому, що нині існує проблема відсутності культури роботи з експертними діячами у журналістів, тому його команда планує проводити «Школу історичної журналістики» у кожному регіоні України, аби навчити працювати з історичними даними, шукати експертів, які розтлумачать ту чи іншу тему.

Щодо фінансування такого корисного та конче необхідного Україні та нації проекту Галушко каже, що «держава сайту не допомагає, але морально підтримує».

Отож, якщо хочете знати та пам’ятати свою історію, не «консервувати» знання, а намагатися щодня дізнаватися нове, розвінчувати міфи, йти до успіху й ніколи не здаватися – «LIKБЕЗ. Історичний фронт» вам в допомогу, бо в нації – сила.

Павло Шеремета: «Одними молитвами і працею лідерів Україну підняти не можна»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *