Trening

Права журналістів: тренінг від прес-служб силових структур

Кількість випадків перешкоджання журналістській діяльності і кримінальних проваджень за статею 171 КК «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» вражає. За даними Генеральної Прокуратури України, за чотири роки (2013 – січень 2017), було зареєстровано 645 кримінальних проваджень. Із них лише 46 справ потрапили до суду, а 50 % усіх проваджень були закриті ще на стадії слідства.

З метою захисту прав журналістів, правильного висвітлення суспільно важливої інформації прес-служби Національної поліції, Патрульної поліції, прокуратури та СБУ організували тренінг для місцевих журналістів про їхні права. Захід відбувся 29 листопада за підтримки миколаївського Кризового медіа-центру.

Спікер Національної поліції в Миколаївській області Олена Бережна наголосила, що тренінг зініціював саме силовий блок, оскільки сьогодні журналісти, працюючи на місці події, часто стикаються з перешкоджанням професійній діяльності. Національна поліція Миколаївської області у таких випадках виступає на боці журналістів.

Законодавство України передбачає цілий блок законів, як регулюють роботу журналістів. Однак, за словами спікера, журналісти часто не тільки не знають своїх прав, а й забувають про свої обов’язки.

На прикладі кількох гучних справ за участі місцевих журналістів, Олена Бережна пояснила, чому деякі справи були закриті або суд виніс рішення не на користь журналіста. Частіше за все, це недотримання журналістами вимог професійної діяльності, які законодавчо чітко визначені. Наприклад, наявність журналістського посвідчення і редакційного завдання під час виконання професійної діяльності. Однією з поширених причин також є невідповідність назви посади у посвідчення журналіста та класифікаторі професій України. При цьому форма посвідчення офіційно не затверджена.

Спікер прокуратури Миколаївської області Валерія Власова у своєму виступі наголосила на етичній поведінці журналістів та принципах інформаційних відносин (повнота, достовірність, об’єктивність матеріалу, повага до презумпції невинуватості, право особистості на приватне життя). Спікер пояснила, що прес-служби силового блоку зацікавлені у співпраці з журналістами і завжди надають ту інформацію, яку можна розголошувати.

TEDx: у Миколаєві відбулася наймасштабніша подія жовтня

Медіа юрист, журналіст, голова МОО Незалежної медіа-профспілки України Тетяна Локацька у своєму виступі головну увагу сконцентрувала на законодавчій базі та як журналіст може себе захистити. Однак на сьогодні багато норм практично «не відпрацьовані», тобто невідомо, як їх утілити у професійній діяльності. Зокрема це стосується 345-1 статті ККУ «Погроза або насильство щодо журналіста», за якою журналіст, як і працівник правоохоронних органів, захищений законом від погроз, умисної шкоди тощо.

Завершив тренінг регіональний представник Інституту масової інформації в Миколаївській області Андрій Лохматов. Спікер наголосив, незважаючи на те, що журналіст має більше прав (наприклад, використання спеціальної техніки, право на зброю), усе ж таки найкраща його зброя – це публічність і той інформаційний продукт, який він створює. А дотриманням журналістських стандартів у професійній діяльності лише посилить його авторитет.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *