Prishestya Robotiv

«Пришестя роботів» Мартіна Форда як біблія нео-луддиста

Останні роки страшилки про кінець світу перемістилися з фантастичних фільмів до випусків новин. Учені безперестанку погрожують неминучими наслідками глобальної зміни клімату та лякають війнами за ресурси. Проте замовчуються зміни, які можуть призвести до катастрофи набагато раніше, ніж розтануть арктичні льодовики чи закінчиться нафта. Йдеться про апокаліпсис економічний, наслідки якого вже відчули на собі мільйони людей навіть у таких розвинених країнах, як США.

Із кінця ХХ століття економіки усіх країн світу переживають небувалі стагнації. Це виявляється у рівні заробітків та скорочення робочих місць, що у найближчому майбутньому суттєво погіршить рівень життя людей та призведе до глобальної економічної кризи. У бестселері Файненшал Таймз «Пришестя роботів. Техніка і загроза майбутнього безробіття» відомий футуролог та дослідник штучного інтелекту Мартін Форд розглядає одну з основних дестабілізаційних економічних сил.

«Інформаційні технології відіграли вагому – хоча й необов’язково домінуючу – роль у процесах, що тривали протягом останніх кількох десятиліть», – наголошує учений

Ґрунтовна праця Мартіна Форда стала результатом багаторічних досліджень у галузях ІТ, статистики та економіки. Учений робить свої невтішні прогнози, детально розглядаючи економічні злети та падіння останнього століття та невпинний, майже неконтрольований, прогрес технологій.

«Егоїстичний ген»: віруючим краще проходити повз

«ІТ у процесі своєї еволюції перетворилися на технології загального призначення». І це, на думку Форда, уже є загрозою саме по собі. Тільки дослідник описує загрози реальні, а не фантастичні сценарії на кшталт повстання машин.

Окрім банального загальновідомого факту, що «автоматизація роз’їдає людські професійні навички», у книзі наводиться безліч прикладів того, наскільки наше сприйняття ІТ застаріле й не відповідає дійсності. Наприклад, Мартін Форд спростовує «всюдисуще переконання в тому, що комп’ютери здатні виконувати тільки те, під що їх конкретно запрограмували». Програми та алгоритми, про які у своїй книзі розповідає дослідник, здатні до самонавчання, вміють малювати та навіть писати новині статті. До того ж, футуролог наголошує, ураховуючи сучасний надшвидкий розвиток ІТ, «не можна з абсолютною впевненістю сказати, що за двадцять-тридцять років стане технологічно можливим, а що – ні».

Автор не просто так приділяє багато уваги опису можливостей роботів і програм та того, як вони можуть чи вже вплинули на виробництво та сферу послуг. Основний меседж книги «Пришестя роботів. Техніка і загроза майбутнього безробіття» – машини здатні зайняти практично усі робочі місця, навіть у сферах творчості, вищої освіти та медицини, які традиційно вважаються недоторканими для автоматизації.

Також спростовує автор і поширену думку, «що технологія, дійсно руйнуючи робочі місця, підприємства і навіть цілі галузі, водночас створює цілковито нові професії і що результатом цього триваючого процесу «творчої руйнації» стане поява нових галузей і сфер зайнятості».

Форд пояснює, що специфіка ІТ полягає саме в тому, що одна програма здатна замінити собою десятки чи навіть сотні робітників, й не потребує створення нових робочих місць для її обслуговування. Навіть якщо такі робочі місця й з’являться, то не надовго. Адже машини здатні до навчання швидко переберуть на себе усі людські функції.

Сучасний стан створення робочих місць не здатен задовольнити невпинний приріст населення, тож «Економіка рухатиметься до тієї критичної точки, де створення нових робочих місць почне постійно відставати від тієї кількості, що буде необхідна для забезпечення повної занятості всієї робочої сили». Окрім того, бажання власників підприємств та бізнесу зекономити досі не втілилося в повну автоматизацію лише тому, що машини поки що не здатні повністю замінити людей.

Далі автор невблаганно розвінчує й інші міфи, пов’язані з природою проблеми безробіття. Наприклад, Мартін Форд скептично ставиться до переконання, що «перенавчання й перепідготовка завжди є тим шляхом, яким цю проблему можна успішно долати». Дослідник зазначає, що «рівень кваліфікації – це не сходи, а піраміда, на вершині якої всім місця не вистачить». До того ж автор делікатно оминає тему, що далеко не всім вистачить природних схильностей постійно збільшувати свій освітньо-кваліфікаційний рівень.

«Проблема трьох тіл»: зустріч із позаземними цивілізаціями по-китайськи

Автор «Пришестя роботів» не приховує: «Економіка є надзвичайно складною системою, сповненою тисяч взаємозалежностей і контурів зворотного зв’язку. Варто змінити одну лише перемінну величину – і велика кількість побічних ефектів неодмінно проллється каскадом через всю систему, причому деякі з цих ефектів можуть пом’якшувати початкову переміну або протидіяти їй». Тож звідки така впевненість, що роботи неодмінно знищать існуючу економіку й перетворять суспільство на втілений в життя сценарій «Елізіуму» Нілла Блумкампа?

Відповідь очевидна навіть для тих, хто не має жодного стосунку до роботів та економіки: «стагнуючі заробітки та зростаюча соціальна нерівність уже й так підривають широкий споживацький попит, що є життєво важливим для продовження економічного зростання». Відповідно, чим більше робочих місць заміщатимуть машинами, тим більше зростатиме рівень безробіття, і як результат попит на товари та послуги не просто зменшиться, а й зникне узагалі. «За найгірших обставин поєднання масштабної економічної невпевненості, посухи й зростання цін на харчі зрештою може призвести до соціально-політичної нестабільності».

Врахувавши усі очевидні передумови неминучої економічної катастрофи, у книзі «Пришестя роботів» Форд пропонує кілька можливих рішень пом’якшення чи нівелювання її наслідків. Проте рішення ці не менш фантастичні ніж можливість появи штучного інтелекту. Тож, якщо ви й досі вважаєте що творча професія чи вчене звання є запорукою стабільного заробітку – варто ознайомитися з працями Мартіна Форда.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *