David Lynch Min

Серіал Девіда Лінча очолив десятку кращих фільмів 2017 року

Наприкінці року кожному кортить підбити підсумки, які набувають форми різних списків, рейтингів і т. д. У цьому спільному пориві не залишилися осторонь і журналісти культового французького журналу, присвяченого кіно, – Кайє дю Сінема (Cahiers du cinéma). Кожен з журналістів якого склав список із 10 фільмів, які, на їхню думку, стали вагомим відкриттям 2017 року.

У переліку «кращі з кращих» у 2017 році опинилися такі фільми, як «Біллі Лінн: Довга перерва посеред бою» (режисер Енг Лі), «Джекі» (режисер Пабло Ларрейн), черговий фільм Філіппа Гарреля «Коханець на один день» та інші (повний перелік фільмів дивіться наприкінці статті). Звичайно, в такого роду списках найбільше уваги привертає перше місце, а в цьому році десятку кращих фільмів очолює продовження легендарного серіалу «Твін Пікс», третій сезон якого було знято через 25 років після закінчення зйомок другого сезону. Знаючи, що за останні півроку серіал тричі опинявся на обкладинці журналу, ця новина не спантеличить, але все-таки доволі дивно, що найкращим фільмом названо серіал, однак спробуємо пошукати в цьому деяку логіку.

Девід Лінч – режисер серіалу, один з найвидатніших діячів сучасного кіно – відомий своїм інноваційним підходом до всього, що він робить. А робить він дійсно багато. Досить складно знайти галузь мистецтва, в якій він ще себе не проявив або хоча б не спробував. Саме тому черговий сезон «Твін Піксу» виявився подією, на яку чекали мільйони. І не даремно.

Випустивши перші два сезони на початку дев’яностих, Лінч спровокував багато якісних змін на телебаченні. Однак, тогочасна співпраця з продюсерами не була вдалою, і телевізійне продовження серіалу не з’явилося на світ – режисер обмежився приквелом «Твін Пікс: Вогню, іди зі мною», повноцінним фільмом, оцінки якого виявилися досить контроверсійними. Після цього була пауза довжиною більш ніж 20 років, кінець якої ознаменувала велика кількістю чуток, що заполонили голови прихильників серіалу. Лора Палмер, зустрівшись з агентом Купером у Чорному Вігвамі, сказала йому: «Зустрінемось за 25 років, а поки що…». Багато років поспіль залишалася надія: раптом Лінч таким чином залишив собі шлях до повернення, і певного дня чутки підтвердилися. Усі завмерли в очікуванні.

Новий «Твін Пікс» виявився, як його описує сам Лінч журналістам з Кайє дю Сінема, просто дуже довгим фільмом, який він був змушений поділити на 18 частин тривалістю приблизно 60 хвилин кожна. Хоча спочатку Лінч планував лише 9 частин. Сам Девід Лінч зазначив:

«Мова йшла про 9 епізодів. А потім все так вийшло через сценарій, щось додалося. В Голівуді є правило, 1 сторінка – 1 хвилина екранного часу, але в моєму випадку це правило не спрацьовує, усе залежить від того, що це за сторінка. […] Загалом, мені це подобалося вже тоді, і, думаю, я чудово розумів, що серій буде більше, тільки тоді я ще не знав точної кількості. Зі студією Showtime не виникло жодних проблем. Це завжди спрацьовує, коли ви пропонуєте комусь 18 доларів замість 9. Усі погоджуються на 18. (Сміється)».

Сама ідея продовження, можна сказати, висіла в повітрі, поки одного разу співавтор Лінча Марк Фрост не спитав його, чи не хотів би він повернутися у світ. Відправна точка була лише одна: Дейл Купер прямує в покинутий будинок в Лас-Вегасі. Усе інше практично складалося само собою, виринаючи з попутних роздумів. Більшість акторів, які раніше знімалися у Лінча, вмовляти не довелося, а до них долучилися й нові.

Фільм і надалі залишається містично загадковим, в ньому й надалі розвивається історія, в якій беруть участь потойбічні сили, в ньому й надалі є місце насиллю. За Лінчем – це відображення реальності:

«Це час мороку, і можна лише сподіватися, що щось осяє цей світ, але поки що все надалі похмуро. […] Це просто ідеї, які містить в собі світ. Це не означає, що слід звернутися до людей з якимось закликом. Світ сам про все повідомить людей. Є звичайно й інші ідеї, які приходять не з зовнішнього світу, а звідкись ще. Але сьогоднішній світ безсумнівно є основним джерелом натхнення для світу «Твін Пікс».

Уже довгий час Девід Лінч активно популяризує ідею трансцендентальної медитації, організовуючи й проводячи лекції по всьому світу. Саме з цією ціллю в жовтні 2017 року він відвідав Київ. Цей різновид медитації дозволяє зазирнути всередину своєї свідомості й знайти баланс з навколишньою дійсністю, що, за словами Лінча, дозволить знизити рівень насилля й злочинності в суспільстві. Можливо варто розглядати творчість, в тому числі й «Твін Пікс», великого кінорежисера саме через цю призму?

Топ-10 фільмів 2017 року за версією Cahiers du cinéma:

  1. Твін Пікс (Девід Лінч)
  2. Жаннетт: Дитинство Жанни д’Арк (Брюно Дюмон)
  3. Декілька жінок (Келлі Райхардт)
  4. Пастка (Джордан Піл)
  5. Наступного дня (Хон Сан Су)
  6. Коханець на день (Філіпп Гаррель)
  7. Гарні часи (Бен та Джошуа Сефді)
  8. Спліт (М. Найт Ш’ямалан)
  9. Джекі (Пабло Ларрейн)
  10. Біллі Лінн: Довга перерва посеред бою (Енг Лі)
ТОП-5 мотиваційних короткометражних мультфільмів від Pixar

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *