Історична вулиця Соборна
Часто вулиці міста називали звідки вона веде, а бо позв чого так і називали. Протягом майже 40 років з моменту заснування Миколаєва вулиці міста не мали назв, а будинки номерів. Жителі легко орієнтувалися за прізвищами господарів будинків. Поліцмейстер Автономов у своєму проекті запропонував назвати вулицю, що починалася від Адміралтейського собору, Соборною. Ця назва і була затверджена Лазарєвим.
Більш ніж за двохсотрічну історію міста вулиця Соборна (Радянська) неодноразово змінювала свій вигляд і назву. Отримавши назву в 1835 році вулиця Соборна стає головною вулицею міста, і його торговим центром
У 50-70-і роки миколаївці, вулицю Соборну ласкаво називали «Совуля». Ринкова площа на місці перетину з сучасним проспектом центральним тут виникла ще в XIX столітті. Народ заробляв, торгуючи біля каплиці пам’яті святого Олександра Невського, яку побудували на честь убитого імператора Олександра II. Каплиця простояла лише до 1930 року. Також Соборна набула красивого вигляду в 1900-1915 роках, коли були перебудовані старі будинки і збережені тільки «пристойні». Один із таких в якому родився талановитий інженер, академік Володимир Образцов. Була і торгово-реміснича Соборна яку освоїли євреї-купці та ремісники.
До 1941 року Радянська (Соборна) залишилась такою ж як і була до революції – затишною та жвавою. Не дивлячись що було зруйновано всі старі будинки зі старої Соборної. Після звільнення міста від нацистів, першими відновили свою роботу це кінотеатри. Також в післявоєнний час був створений Каштановий сквер, названий в честь висаджених каштанів.
Так і в наш час, під час декомунізації відбулись зміни в назвах вулиць. Але не всі були раді такому. Кількість людей які були проти перейменування вулиці Соборной (колишньої Радянської) складає рівно половину, які не схвалюють таке рішення.
У наш період історії Миколаєва неодноразово піднімалося питання про повернення вулиці старої назви-Соборна. 19 лютого 2016 року Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич підписав розпорядження №28р «про перейменування об’єктів топоніміки», згідно з яким вулиця Радянська знову стала Соборною.
Соборна – центральна вулиця нашого міста і найдовша пішохідна вулиця в Україні, по якій так люблять прогулюватися миколаївці. На вулиці розташовані цікаві пам’ятки архітектури, велика кількість магазинів і різні зони відпочинку.