Вчимося розуміти англійську з BBC
Продовжуємо вивчати іноземну мову. Ми вже розібралися, що кожна доросла людина в змозі вивчити іноземну мову, а тепер настав час визначитися з нашими наступними кроками. План дій розглянемо на прикладі англійської мови.
Уявіть собі ситуацію: ви розмовляєте з англійцем, ваша вимова ідеальна, у вашому висловлюванні немає граматичних помилок, ваша розповідь ллється стрімко, як води Південного Бугу в Мигії. Здавалося б, чого ще бажати?! Але ось ваш співрозмовник відкриває рот і щось булькоче. Ви перепитуєте. Перепитуєте вдруге. Перепитуєте втретє. Але продовжуєте чути лише булькотіння. Ось і поговорили.
Найменше уваги в школі на уроках іноземної мови приділяється саме розумінню іноземної мови на слух. А це чи найважливіший чинник. Щоб з вами не сталося такої прикрої ситуації, як описана вище, слід тренувати слух, а для цього необхідно щодня слухати англійську мову. Ось декілька посилань на сайт BBC, а саме на його підрозділ, який займається популяризацією англійської мови у світі. Цей керунок своєї діяльності BBC розвивають із 1943 року, тому трохи досвіду у них є. Одним словом, надійне джерело інформації:
6 Minute English: 6-ти хвилинні подкасти на різні теми, з новим тематичним словником і обов’язковою вікториною.
The English We Speak: подкасти про вже відомі нам слова або поняття з нової сторони, інформація для тих, хто прагне завжди залишатися «на хвилі».
The Sounds of English: подкасти записані в майстерні Тіма, який розповідає, як слід вимовляти слова, щоб не потрапити в незручну ситуацію.
Dramas from BBC Learning English: моя найулюбленіша серія подкастів – п’єси, їх варто залишити наостанок, коли усвідомиш, що розумієш вже 50-60 % сказаного.
Не лякайтеся, якщо перші тижні ви нічого не будете розуміти, це нормальна ситуація, ваше вухо звикає до звучання англійської мови. Варто слухати один подкаст декілька разів, за кожним разом ваше вухо буде вловлювати нові й нові слова. Зазвичай до кожного подкасту додається написаний текст, але не раджу читати його одразу, краще після другого чи третього прослуховування. Прочитавши подкаст, обов’язково прослухайте його ще раз і зрадійте, бо нарешті впізнаєте знайомі слова.
Паралельно зі слуханням корисно читати іноземною мовою. Починати варто з простих текстів. Простим може бути навіть світовий шедевр. У деяких англомовних видавництвах є серії книжок для іноземців. Одна книга, але для різних рівнів володіння англійською мовою. Кожен наступний рівень бути включати в себе більшу кількість складних слів і мовних структур. Я впевнена, що ви будете пишатися собою, прочитавши першу книгу іноземною мовою, і не захочете зупинятися. Сторінка, де можна знайти англомовну літературу, фільтруючи твори за рівнем складності, об’ємом і жанром:
English e-Reader
Читаючи, не забувайте виписувати в окремий блокнот нові слова. Виписувати варто слово, а краще словосполучення, переклад рідною мовою і речення, де це слово вживається. Так ви будете запам’ятовувати цілі фрази, а не окремі слова, які потім невідомо, де можна вжити.
Для кращого запам’ятовування слів можна використовувати mind maps, стікери або мобільні додатки, такі як Quizlet, де можна створити власний словник, який можна постійно поповнювати. А потім тренувати слова зі свого власного словничка різними способами, які пропонує програма. Плюсів такого електронного словника декілька: ти точно запам’ятаєш слово і його переклад, поки будеш записувати, ти можеш групувати слова за темами, книжками, з яких ти їх виписуєш, або навіть за главами книжок. Але мінуси теж існують. По-перше, це займає багато часу, по-друге, ти не пишеш від руки, а механічна пам’ять, співпрацюючи з візуальною, дає кращі результати.
У наступній статті ми обговоримо інші популярні мобільні додатки, які допомагають нам розмаїтити вивчення іноземної мови.