бел гол 1

Білоруси – хто вони?

Якщо заглибитися у тему національних меншин нашого міста, можна дізнатися дуже багато цікавих фактів. Наприклад, що білоруси живуть на території Миколаївської області аж з часів Речі Посполитої. Тож, якщо ви також цікавитеся цією темою, любите історію або просто шукаєте цікаву інформацію – ласкаво просимо! Тут ви дізнаєтеся, звідки білоруси з’явилися на території нашої області, коли це сталося та як підтримують свою самобутність у сучасності. 

Минуле

Відомо, що нині на території нашої області є цілих сім сіл, де першими жителями були саме білоруси. Перша хвиля переселення білорусів на наші землі була  у 1772 році через перший розподіл Речі Посполитої. Тоді значна територія сучасної Білорусі відійшла до складу Російської імперії. Звичайно, люди бачили можливість покращення свого соціального та матеріального статусу у випадку переїзду на нові території. Для багатьох білорусів таким містом стала наша область.

Друга хвиля переселення відбувалася у 40-50-х роках 19 століття, а називають її «киселівською». На той час відомий російський реформатор Павло Кисельов розробив програму з засвоєння околиць Російської імперії, і у цей час люди відправилися у Сибір або на південь України. Таким чином і виникло у нашій області село Киселівка. 

Вважається, що культурна самобутність більше зберігається у її первинному вигляді у селах, а не в містах, і серед тих, хто пам’ятає і знає рідну мову. Тому в місцях компактного розселення пращурів тих білорусів, що переселилися у 18-19 століттях, а саме на територіях Баштанського, Жовтневого і Снігурівського районів більше людей пам’ятають мову, зберігають традиції, а деякі навіть називають себе білорусами.

Сьогодення 

Зараз у нашому місті існує Миколаївське обласне товариство білорусів «Голас Радзімы». Організація займається популяризацією білоруської культури та мови, об’єднує представників білоруської діаспори у місті та області. «Голас Радзімы» займається тим, аби зберегти білоруську культурну самобутність: влаштовує фестивалі, концерти, де лунають пісні білоруською мовою та впадають в очі яскраві національні костюми.

До карантинних обмежень товариство регулярно брало участь у святкуванні Міжнародного дня рідної мови, які влаштовувала Рада національних товариств Миколаївської області. На святі виконують пісні рідною мовою, читають вірші, демонструють національні танці та ще багато інших розваг. Також «Голас Радзімы» влаштовував свої заходи. Наприклад, літературно-музикальні композиції «Родная мова – матуліна мова» та «Наша родная мова – чароуноя песня». На заході читали твори білоруських поетів та письменників рідною мовою та виконували білоруські народні ліричні пісні. До речі, хто їх виконував? При товаристві також створений ансамбль фольклорної музики «Родныя напевы». 

Миколаївське товариство вважається одним з найактивніших. Тому  у 2019 році рішеннням Міністра іноземних справ Республіки Білорусь Володимира Макея керівниця «Голас Радзімы» Тетяна Деменнікова була нагороджена медаллю за значний внесок у розвиток білорусько-українських культурно-гуманітарних зв’язків. 

Тож, чекаємо на закінчення карантинних обмежень, аби ми мали змогу знову побачити та почути пісні, які пронизані гордістю та любов’ю до свого білоруського коріння.

Дивіться також: Білоруські обличчя

Цей пост має 2 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *