“Гармонія для мене – бути задоволеною собою”
Будівельник за першою освітою, після отримання другої вищої освіти пані Світлана вже 6 років працює психологом. Наразі вона психолог-консультант у Сімейному психологічному центрі «Клуб неслухняних дітей». Своєю найхарактернішою рисою Світлана визначає доброзичливість. До оточуючих людей і ситуацій. Їй не притаманне почуття ненависті. Вона любить людей, але вміє визначати межі. В емоціях і спілкуванні. Про мрії, щастя і літературу – пані Світлана погодилась розповісти про свій стиль життя.
Важко знайти таку людину, в якої немає мрії. А про що мрієте ви?
Мріяти треба про те, що хочеш отримати. Я щаслива людина. Я дуже щаслива людина. Приклад із повсякденного життя: у нас у родині прийнято, коли хтось чхає, бажати: будь здоровим, будь щасливим і будь багатим. Хто не «дочхав» до третього разу…(сміється) Тобто за замовчуванням, ми вважаємо, що це важливо. Бути щасливим. І знов таки, щастя – це коли нема нещастя.
А що для вас найбільше нещастя?
Не бути щасливим. Хоча насправді ще більше нещастя – не бути в гармонії із собою. Не відчувати того, що ти єдине ціле. Гармонія для мене – бути задоволеною собою.
Цифри, пори року, кольори і багато чого іншого: ви, як психолог, знаєте, що визначити характер людини можна за її вподобаннями чи звичками. А який ваш улюблений колір?
Білий. Той, у якому я сьогодні. Власне, колір – це настрій. І він має властивість змінюватись. Він ніколи не буває постійним. Колір має значення. Тому він часто використовується, наприклад маркетологами. Важливо зазначити, що колір або доповнює нас, або щось нам компенсує. Наприклад, червоний – колір активності, енергії, але іноді – агресії.
Напевно, вам доводиться читати багато фахової літератури. А що читаєте на дозвіллі? Чи є улюблені автори?
Когось одного виокремити не зможу. Тому що з віком змінюється не те щоб любов, а інтереси. Багато читала в дитинстві. Колись у молодості мені Пушкін подобався і своїм стилем написання і підходом; був час, коли мені було цікавим читати Ігоря Губермана з його сарказмом та іронією; Еміль Золя – це улюблений письменник моєї молодості. Перечитала Льва Толстого («Війну та мир» починала 4 рази, але якщо почала, то не зупинюсь). І Олексія Толстого «Петро Перший». Тобто класику я багато читала.
А є улюблений літературний герой?
У психології є один такий діагностичний момент: яку казку ви найбільше полюбляли в дитинстві? У моєму дитинстві було досить багато казок, але ту, яку найчастіше згадую в дорослому віці, це казка про «Двох жабенят». Вони потрапили у глечик з молоком. Оскільки глечик був високим, вони не змогли вибратися звідти. Хотіли вибратися, але всі їх зусилля були марними. І одна жабка сказала, що втомилась, і більше нічого не хоче робити. І пішла на дно. А інша казала, що буде намагатися вибратися. Вона дуже довго докладала зусиль, щоб досягти поставленої цілі. І через деякий час їй це вдалося. Завдяки її рухам, вона збила шматочок масла з молока і змогла вистрибнути. Тобто зусилля, яких ви докладаєте, не будуть марними.
Цікавий підхід. А ви хотіли б мати якусь суперздатність?
Супергеройських здатностей, мабуть, не хотіла б мати, тому що це накладає відбиток зобов’язань. Якщо ти супермен – ти повинен рятувати світ. Якщо ти можеш передбачати майбутнє – то поділившись цією інформацією ти, можливо, комусь допоможеш. Тому серед життєвих здатностей мені б хотілося бути більш організованою. Все ж таки, моє уміння планувати іноді вимагає коригування.
Як би ви визначили ваш психологічний стан на теперішній момент?
Стан духу благосний. В даний момент я достатньо гармонійна з собою і мені комфортно. Я спокійна і мені добре.