Мішель Уельбек «Покора»
Початок продажу антиутопічного роману «Покора» француза Мішеля Уельбека співпав з одним із найвідоміших терактів: атаку радикальних ісламістів на редакцію сатиричного щотижневика «Charlie Hebdo» 7 січня 2015 року в Парижі. Тому недивно, що лише за кілька днів у Франції було продано понад 100 тисячі примірників книги. Роман, просякнутий політичною сатирою та висміюванням мусульман, «влучив у яблучко» та співпав із настроями суспільства, шокованого жорстоким нападом на журналістів.
Сам Мішель Уельбек стверджує, що у своїй книзі висміює, в першу чергу, звичайного французького обивателя, лінивого та пересиченого, який пливе за течією та не намагається жодним чином вплинути на події у власній країні. Саме таким постає головний персонаж. Франсуа – середнього віку професор престижного університету, неодружений та загрузлий в інтрижках зі студентками. Разом із ним читач спостерігає, як до влади у Франції приходять мусульмани та починають реформувати суспільство згідно з ісламськими законами. Франсуа рефлексує над минулим, впадає в депресію та страждає від кризи середнього віку. Він апатично спостерігає, як мусульмани змінюють систему освіти, забороняють жінкам працювати та змушують їх одягатися відповідно до ісламських традицій. Та єдине, що засмучує Франсуа, це закритий одяг жінок, який не дає йому милуватися їхніми фігурами. Урешті-решт, спокушений кар’єрним ростом та можливістю взяти в дружини молоденьких дівчат, Франсуа приймає іслам та повністю інтегрується в нове ісламське суспільство.
Книга чудово демонструє, що небезпеку несуть не тільки і не стільки радикально налаштовані націоналісти та гіпер-толерантні ліберали з плакатами «Welcome refugee», а байдужість та прокрастинація решти суспільства, яке пливе за течією і не вважає за необхідне відстоювати свої або чужі права та інертно прилаштовується до будь-якої системи.
Дехто вважає роман «Покора» Уельбека пророцтвом, передбаченням майбутнього Франції. Та замініть мусульманську ідеологія на будь-яку іншу – і в житті Франсуа та йому подібних нічого не зміниться. Вони так само індиферентно спостерігатимуть за реформами та революціями.