Intsident

Марк Геддон «Загадковий нічний інцидент із собакою»: світ очима аутиста

Про аутизм та пов’язані з ним психічні синдроми давно відомо. Деякий час аутистів вважали ледь не геніями або дітьми «індиго». Попри постійне вивчення та намагання допомогти таким людям, вони залишаються поза суспільством не тільки і не стільки через неприйняття оточуючих, а через те, що самі аутисти неспроможні вести звичайне соціалізоване існування.

Тому важко повірити, що Марк Геддон зробив майже неможливе: написав цікавий непересічний твір не просто про підлітка-аутиста, а так, ніби книгу написав підліток-аутист. Звідси й головні особливості і принади роману.

На перший погляд, окрім незвичної нумерації глав книг, роман нічим не відрізняється від простої підліткової чи сімейної драми. Проста історія проте вирізняється незвичною манерою оповіді, яка наочно демонструє, як важко пристосуватись людині з аутичним синдромом до звичних повсякденних речей. За сюжетом, Крістофер – п’ятнадцятирічний хлопець, який навчається у школі для «особливих» дітей, отримує завдання написати книгу. Йому дуже подобаються детективи, а саме логіка та факти, якими керуються під час розслідування. Тому Крістофер вирішує написати книгу-розслідування про вбивство сусідського собаки. Проводячи власне розслідування смерті тварини, хлопець випадково викриває таємниці власної родини та сусідів.

Хто такий Елджернон і чому йому дарують квіти?

Чим глибше Крістофер занурюється у розслідування, тим більше йому доводиться спілкуватися із незнайомцями, а для аутистів соціальна взаємодія важка та вимушена праця. Те, що для звичайної людини легко і зрозуміло на рівні інстинктів, для Крістофера складний код. Розгадати його він може лише за допомогою вивчених у школі правил та пройдених вправ. Проста поїздка з передмістя до Лондона обертається у справжній виклик: навіть придбати квиток без сторонньої допомоги Крістофер не в змозі.

Психологія та мотиви аутиста показані дуже об’єктивно. Автор достовірно описує реакцію хлопця на навколишній світ. Думки та вчинки Крістофера подекуди здаються жорстокими, але агресивна реакція підлітка зумовлена лише намаганнями оточуючих вторгнутись в його особистий простір, його відокремлений особливий внутрішній світ. Більш жорстокими виявляються люди, з якими вимушений взаємодіяти Крістофер, в тому числі його родина.

Загалом можна підсумувати, що неординарний але простий для сприйняття роман британця викриває древні примітивні страхи людства перед інакшим, усім, що відрізняються від сталого поняття норми. Попри демонстративну толерантність та інклюзивність у людей з особливими потребами завжди залишаюсь проблеми з пристосуванням.

«Егоїстичний ген»: віруючим краще проходити повз

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *