Writing

Письмові практики: сучасний тренд чи психологічна необхідність?

Що таке «письмові практики» і чи приносять вони людям омріяну користь? Давайте  розберемося з цим мейнстрімовим явищем детальніше.

Письмові практики – це один з психотерапевтичних методів. Його суть полягає в тому, що ви пишете про те, що вас турбує, і вам стає краще. Професор Техаського університету й психолог за сумісництвом Джеймс Пеннебейкер майже 30 років тому з’ясував, що фізичний і психічний стан здоров’я людини покращується, якщо регулярно  писати про нагальні потреби.

Але тут варто підкреслити важливий момент: письмові практики бувають декількох типів. Перший вид – структуроване письмо. Ви обираєте тему, яка турбує вас найбільше, заводите будильник на 10 хвилин і починаєте писати. Спочатку письмо буде спонтанне, тому що вами керують емоції. Після цього ви можете завести будильник ще на 10 хвилин і проаналізувати описану вами ж ситуацію. Такий тип письма підходить для напружених людей, які живуть у стресі і люблять структурованість. Другий вид письма – фрірайтинг, відомий нам із книжок Джулії Кемерон. Авторка пропонує писати ранкові сторінки, не контролюючи потоку свідомості. Бажано щоранку писати 3 сторінки А4 або ж заводити будильник. Такий вид письмових практик більше підійде розслабленим, спокійним людям.

Пиши. Легкий шлях від ідеї до книжки

Людина – істота вербальна, нам життєво необхідно говорити про себе, про свої почуття, плани та мрії, але не завжди є відповідно налаштований співрозмовник, сприятливі обставини або час. Саме тому відбувається примусова затримка вербалізації, що має негативний вплив на самопочуття людини. Письмові практики – це спосіб висловити все, про що давно хочеться поговорити. Таким чином ви звільняєте внутрішні недомовленості і не дозволяєте їм закам’яніти і перетворитися на хронічні захворювання. Теми, які вас турбували, отримують друге життя на папері і виявляються не такими вже й страшними при денному світлі.

Особисті щоденники, які ми ведемо з підліткового віку, а деякі, наприклад я, й до сьогодні – яскравий приклад письмових практик. Написання планів на наступний рік, опис ідеального дня, письмовий аналіз року, що минає, – це теж письмові практики. У  сімейному видавництві «Скребейко», наприклад, представлені набори листів на певні теми, які будуть приходити до вас традиційною поштою раз на якийсь час. Зміст листів направлений на дослідження темних закамарків вашої душі – спочатку ви читаєте завдання або теоретичну частину, а потім за допомогою ручки й чистого аркуша паперу беретесь за його виконання. Це і є справжньою письмовою практикою. Ось такий цікавий підхід до самодослідження.

Письмові практики – це спосіб витягти себе самого з болота труднощів, в якому опинився, на зразок барона Мюнхаузена. Немає можливості перекинути відповідальність на психолога, бо він не виправдав ваших очікувань, є лише ви і ваші переживання на папері. Це як розмова з другом, який завжди на вашому боці.

А що ви думаєте про письмові практики? Практикуєте чи нехтуєте?

100 способів змінити життя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *