Дві зефірки, але потім
У 60-ті роки минулого століття відомий психолог Уолтер Мішел зі Стенфордського університету провів цікавий експеримент, який згодом отримав назву «маршмелоу-тест». Суть експерименту дуже проста. У кімнату заводили дитину, ставили перед нею тарілку із зефіром і говорили, що вона може з’їсти один зефір прямо зараз або почекати 15 хвилин (зефір не їсти) і тоді отримати дві зефірки. Після цього експериментатор йшов із кімнати, залишаючи дитину одну в кімнаті із зефіром, щоб та прийняла рішення.
Цей експеримент проводився з метою вивчити явище, яке називається відкладеною винагородою. Діти, які змогли почекати 15 хвилин і отримали дві зефірки, мають високе почуття самоконтролю. Вони більш дисципліновані і відповідальні. Через кілька років подальших досліджень вчені виявили чіткий взаємозв’язок між умінням чекати нагороду і рівнем логіки та IQ.
Зефірний тест у повсякденному житті
Як ви зрозуміли, замість зефіру дітям можна запропонувати будь-які інші ласощі, це не так важливо. Тут важливий момент очікування і самоконтролю. Варто відзначити, що такий тест підходить не тільки для дітей, а й для дорослих. Більш того, всі ми щодня стикаємося з тими або іншими формами зефірного тесту. Нам часто також необхідно прийняти рішення, хай не дуже приємне в короткочасній перспективі, але таке, що приносить нагороду через певний час.