Kafka On The Shore

«Кафка на пляжі» Харукі Муракамі – японський Едіп

Твори Харукі Муракамі часто відносять до жанру магічного реалізму, який в українській літературі має свій аналог – так званий «химерний роман». Саме таким химерним є твір письменника «Кафка на пляжі». Повний очевидних і багатозначних символів та алюзій, з нетривіальними ексцентричними персонажами та фантастичними подіями (за що отримав нагороду World Fantasy Awards), роман перш за все про людські страждання та проблеми співвідношення себе з навколишньою реальністю.

У творі паралельно, спочатку зовсім не пов’язані між собою, розгортаються дві сюжетні лінії, які під кінець гармонійно сплітаються в одну неймовірну історію. Роман оповідає про двох абсолютно різних людей: п’ятнадцятирічного підлітка Кафка Тамура та стариганя Накату з розумовими вадами. Поки Тамура тікає з дому за незрозумілих обставин та переховується у таємничій приватній бібліотеці, Наката, який буквально вміє розмовляти з котами, наче професійний детектив проводить розслідування зникнення домашньої кішки. Низка загадкових надприродних подій, минулий і теперішніх, врешті зводить докупи начебто різні історії в одну цілісну фантасмагоричну картину.

Харукі Муракамі «Безбарвний Цкуру Тадзакі та роки його прощі»

Дивацтва персонажів, їх особисті трагедії та болючі спогади, постійні роздуми про смерть – невід’ємні риси творів японського письменника. Та, окрім відвертих сексуальних сцен та детальних описів насильства, «Кафка на пляжі» може шокувати недосвідченого читача інцестом, розтлінням неповнолітніх, трансгендерними персонажами тощо. Ледь не кожен, кого зустрічають на своєму довгому шляху Тамура чи Наката, – або фантастичні істоти або виняткові особистості, навіть диваки.

«Коли Ніцше плакав» Ірвіна Ялома

Наскрізною у романі є тема пам’яті, особливо тягаря минулого. Навіть підліток Тамура обтяжений спогадами: сімейна трагедія, розмиті спогади про матір та сестру, невідворотні пророцтва батька – саме від цього тікає п’ятнадцятирічний хлопець. Саєкі сан – директор приватної бібліотеки, в якій Тамура ховається від світу, живе наче тінь, фанатично зберігаючи спогади про загиблого коханого. З іншого боку, Наката страждає саме від відсутності спогадів: багато років тому у дитинстві з ним трапилась загадкова пригода, після якої розумний і талановитий хлопчик втратив усі спогади про своє попереднє життя та перетворився на розумово відсталого. Його життя – наочний приклад, що без минулого не може майбутнього, без спогадів, навіть найболючіших людина лише порожня оболонка.

Багатослойний роман містить у собі поруч із очевидною мораллю, безліч символів та алюзій, трактуванням та розшифровуванням яких можна займатися безкінечно. Як завжди, Муракамі ставить безліч питань та загадок, і не дає відповіді на жодну. Може саме завдяки магнетичній загадковості та непереборному бажанню перечитувати цей роман-пазл, книга й стала однією з найкращих книг року за версією The New York Times.

“Ліки від кохання”: в кабінеті у психолога

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *