Katowice Min

10 невідомих фактів про Катовіце

Привіт, любі читачі! Сьогодні хочу познайомити вас із містом, у якому я провів свій останній рік. Це Катовіце.  Місто знаходиться на півдні Польщі, у воєводстві Сілезія. Загалом у країні налічується 16 воєводств. Я розповім вам десять цікавих, але не дуже відомих серед іноземців фактів про Катовіце.

Перший факт

Катовіце – це столиця Сілезського воєводства, де мешкає приблизно 300 тис. осіб. Це десяте місце за численністю населення у Польщі. Ви подумаєте, ба, усього триста тисяч осіб? Але не поспішайте з висновками.

Другий факт

Сілезія настільки крута, що налічує ще 11 міст із населенням більше ніж 100 тисяч осіб.

А також ще 10 міст із населенням від 50 до 100 тисяч осіб. Разом майже п’ять(!), п’ять, Карл, мільйонів осіб. Це друге місце після Мазовецького воєводства, де знаходиться Варшава.

 

Індустріада: свято промисловості в Польщі

 

Факти номер три і чотири

Сілезія дуже маленька. Вона третя з кінця за площею поверхні серед усіх польських воєводств. Та найбільша густота населення саме тут, у Сілезії. Польською мовою Сілезія звучить як «Шльонск» (пол. Śląsk), а житель Сілезії польською звучить «шльонзак» (пол. Ślązak).

Факт номер п’ять

Ви можете доїхати практично у будь-який куточок Польщі за лічені години з міста Катовіце.

Наприклад, до Острави (Чехія) – одна година, до Кракова –півтори, дві до Вроцлава, до Варшави – від трьох до чотирьох годин. На це теж є кілька причин. Одна з них – Польща територіально менша ніж Україна. Друга причина – висока якість залізничного і автотранспорту. Варто звернути увагу, що залізничні квитки достатньо дорогі, якщо не мати жодної знижки (студентської, учнівської або пенсійної). Автобусні квитки часто можна купити з приємними знижками.

Також перед вами відкрити двері майже до кожної країни ЕС, бо в місті  Катовіце знаходиться міжнародний аеропорт Пижовіце (пол. Pyrzowice), де базується  лоукост компанія ВізЕйр (англ. WizzAir).

Шостий факт

У місті Катовіце набагато частіше можна піти на концерт крутих рокері, ніж навіть у Києві. Така можливість є завдяки величезній супер-сучасній і мега-функціональній арені «Сподек» (пол. Spodek). Місцеві часто називають арену «літаючою тарілкою» через її незвичну архітектурну форму.

Сьомий факт

У будинку філологічного факультету Сілезського університету за часів другої світової війни знаходився штаб Гестапо. А зараз коридорами цього факультету ходять студенти майже з п’ятдесяти країн світу. Ходять чутки, що німці побудували систему підземних тунелів і можна з легкістю пройти до будинку мерії міста Катовіце, яка знаходиться неподалік. Це не чутки, лази й справді існували, але зараз вони замуровані і потрапити туди не вдасться.

Факт номер вісім

У місті Катовіце, як і на території цілого воєводства можна почути «сілезьку мову». Місцева мова базується на польській граматиці і німецькій лексиці. Ця мова виникла, як результат тривалого панування німецькомовного населення в даному регіоні. Також мешканці Сілезіі пишаються своєю літерою, якої немає більше в жодній мові світу. Це не о, це не у. Це похиле о, яке пишеться як «ů». Саме цей звук відрізняє сілезьку мову від польської й німецької.

 

Факт номер дев’ять

27 сім кілометрів між містами Катовіце і Глівіце можете подолати на трамваї усього за кілька злотих. Проте, дорога займе у вас 61 зупинку.

Нарешті десятий факт

Для тих, хто любить музику. Історія польского хіп-хопу почалась саме у місті Катовіце, коли у 90-х роках минулого століття виникли такі гурти, як «Калібр-44» і «Пактофоніка». Ці гурти стали культовими, а соліст «Пактофоніки» Магік став легендарною особистістю, скоївши самогубство у 22 роки. Дізнатися більше про славетних катовіцьких хіп-хоперів можна, переглянувши стрічку «Jesteś Bogiem» (2012, Лешек Давід).

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *