Krakow

Сілезія: три країни, три столиці, два воєводства і один край

Чи насправді Сілезьке воєводство таке бридке, як всі звикли про нього думати? Пропонуємо вам відвідати 5 місць, які змінять вашу думку.

Спочатку, нагадаємо вам, що таке Сілезія. Це історичний регіон, до складу якого входили території сучасних Польщі, Чехії й Німеччини. Зараз цей регіон поділено на Сілезьке і Нижньосілезьке воєводства, що знаходяться на території Польщі, а також Мораво-Сілезький край, на території Чехії. Вроцлав – це столиця Нижньосілезького воєводства, Катовіце – столиця Сілезького воєводства, а Острава – столиця Мораво-Сілезького краю.

5 місць Сілезького воеводства, які варто відвідати

Саме в Сілезькому воєводстві знаходиться другий за популярністю, після Закопаного (Zakopane), зимовий гірсько-лижний  курорт Польщі. Містечко Щирк (Szczyrk) займає п’яту позицію в нашому рейтингу. Воно знаходиться на терені Сілезьского Бескиду (гірський масив) і захоплює своїми краєвидами, печерами, стрімкими річками але не тільки! Місто оточено двома горами Климчок (Klimczok) – 1117 метрів та Скшичне (Skrzyczne) – 1257 метрів. Один із польських олімпійських зимових тренувальних центрів знаходиться саме тут. Більше ніж 60 кілометрів гірськолижних трас і 30 кілометрів підйомників, оснащених за останнім словом техніки, не залишать  байдужим нікого!

Фото: hiro.pl

Від Щирка поїдемо трошки вище на північ. На берегах річки Біла (Biała), що історично відділяла Сілезьке воєводство від Малопольського, гордовито стояли два міста – Бєльско (Bielsko) і Біла Краковська (Biała Krakowska). Довго співіснували ці міста розвиваючись кожен сам собі, але у 1951 році їх об’єднали у Бєльско-Бялу (Bielsko-Biała), що фактично означає Біленька Біла. Саме це місто посідає четверте місце в нашому списку.  До кінця 20 століття місто було столицею новоствореного Бєльського воєводства. Саме це польське місто називають маленьким Віднем. Чому? Бо будували його  видатні віденські архітектори. А ще це місто відоме тим, що тут створили відомих на весь світ мультиплікаційних героїв Льолька і Болька, песика Рексьо і їхніх друзів. Якщо будете уважно гуляти містом знайдете про них згадку. А також можете відвідати Мультиплікаційну студію (Studio Filmów Rysunkowych), приватний Музей літератури імені Владислава Реймонта (Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta) та палац Сулковських (zamek Sułkowskich). Не оминіть своєю увагою єдиний в Польщі пам’ятник Мартіну Лютеру і багато оздоблений будинок Під Жабами, який раніше був приватною винарнею.

Палац Сулковських. Фото: atrakcjedzieciece.pl

На третьому місці – Пшчина (Pszczyna). Це місто, у якому можна відчути себе за часів правління останнього німецького імператора і короля Прусії –Вільгейма ІІ, який під час Першої Світової війни розбив у Пшчині свій штаб. У Пшчині можна зустріти справжніх зубрів, диких качок і двох левів, що охороняють вхід до палацу. До речі вхід до палацу в понеділки – безкоштовний.

Найвідомішими власниками замку було подружжя Хохбергів – граф фон Хохберг і його славнозвісна дружина Дейзі. Її монумент знайдете на головній площі. Там же на ринку діти зможуть з’їсти смачне морозиво у ріжку, а дорослі почастувати себе міцними напоями, які місцеві роблять зберігаючи давні королевські традиції.

Якщо Бєльско-Бяла – це місто, що з’явилося в результаті об’єднання двох міст, то Чешин (Cieszyn) – це роз’єднане місто. Тепер тут не просто два міста, а й дві країни – Польща і Чехія. Їх розділяє річка Одра. Колись через цю річку по мосту ходив трамвай, потім був пропускний пункт, що створював труднощі для жителів, бо часто члени однієї родини жили по різні сторони і перехід займав близько години, а тепер від ратуші одного міста до іншого можна прогулятись пішки за 15 хвилин. Міста живуть у партнерстві, є велика мережа велосипедних доріжок, парків і зон відпочинку. У Чешині розташована ротонда святого Миколая з 11 століття. Коли будете шукати її, майте під рукою купюру в 20 польських злотих, з нею ви не помилитесь! До речі, Чешин був на другому місці нашого хіт-параду.

На першому місці має бути столиця і серце усього Сілезького воєводства – Катовіце. Але про нього ми вже писали, тому дозволимо собі згадати ще одне затишне і варте уваги місце – мисливський будиночок в Промніцах (Pałac myśliwski w Promnicach). Зараз це ресторан із готелем, але ціни не кусаються, тому раджу випити кави на одній із веранд, любуючись озером і мозаїчними вітражами на вікнах. Перший мисливський будиночок на цьому місці було збудовано ще 1760 році, але він занепав через збанкрутіння господара. На місці старого будинку повстав новий у стилі англійської неоготики з відчутними німецькими впливами. Через 6 років будинок згорає до тла при невідомих обставинах, але на щастя, будова виявляється застрахованою і за кілька років будинок відновлюють у тому вигляді, в якому ми бачимо його сьогодні. До речі, власником будівлі була вже відома нам родина графа фон Хохберга.

Фото: https://zogadam.flog.pl

Як почати автостопити?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *